
Erik Willems
“Trying to be better than yourself is easier than being yourself.” – Marion Woodman
Wat is jouw inspiratie om les te geven?
Voor mij is lesgeven een manier om ervaring, kennis en nieuwsgierigheid samen te brengen. Ik vind het mooi om professionals niet alleen nieuwe inzichten te geven, maar hen ook uit te nodigen om kritisch te blijven denken en hun eigen stijl te ontwikkelen. De mooiste momenten ontstaan wanneer theorie ineens betekenis krijgt in een gesprek met een cliënt. Ik geloof dat goed onderwijs niet alleen kennis overdraagt, maar ook vertrouwen geeft om die kennis in de praktijk toe te passen. Als deelnemers na een les anders naar mensen, herstel of zichzelf kijken, dan is mijn doel bereikt.
Mijn achtergrond
Ik ben psychosociaal therapeut en hypnotherapeut, en werk als groepsbehandelaar in de verslavingszorg. In mijn eigen praktijk in Amsterdam begeleid ik al meer dan 15 jaar mensen met uiteenlopende verslavings- en angstproblematiek. Daarnaast werk ik als groepscounselor bij Intomeyousee, waar ik werk met mannen die vast zijn gelopen in seks-, liefde- en aandachtsverslaving (SLA), soms in combinatie met middelen en/of alcohol. Voordat ik therapeut werd, heb ik lang als acteur, regisseur, schrijver en docent gewerkt in het theater.
Wat is jouw expertise en passie?
Mijn expertise ligt op het gebied van verslaving, gedragsverandering en herstel. In mijn werk ben ik vooral geïnteresseerd in de vraag wat er onder verslavingsgedrag schuilgaat. Niet alleen het gedrag zelf, maar ook thema’s als hechting, schaamte, trauma, emotieregulatie en de behoefte aan verbinding. Ik werk zowel individueel als met groepen en combineer verschillende methodieken, waarbij ik altijd probeer aan te sluiten bij de mens tegenover me in plaats van bij één vaste methode.
Herstellen van een verslaving is voor veel mensen een van de meest ingrijpende processen in hun leven. Het verloopt zelden in een rechte lijn. Mijn ervaring is dat mensen niet wezenlijk veranderen doordat ze meer kennis krijgen, maar doordat er iets verschuift in hoe zij zichzelf, hun geschiedenis en hun mogelijkheden gaan zien. Juist dat proces, waarin inzicht langzaam overgaat in echte verandering, maakt dit werk voor mij zo betekenisvol.
Waarom ik heb gekozen voor de ACC?
De ACC is een betrouwbaar opleidingsinstituut met een lange geschiedenis in het opleiden van professionals. In de korte tijd dat ik de ACC ken, ervaar de organisatie als betrokken, deskundig en met oprechte aandacht voor de studenten en de kwaliteit van het onderwijs. Die combinatie van professionaliteit en menselijkheid past goed bij mijn waarden en manier van werken. Ik vind het belangrijk dat een opleiding niet alleen kennis overdraagt, maar studenten ook helpt een eigen, goed onderbouwde professionele houding te ontwikkelen. Daar draag ik heel graag aan bij.
Wie is mijn held en waarom?
Ik doe eigenlijk niet zo aan helden. Maar als ik één naam moet noemen, dan is dat Carl Rogers. Zijn visie dat echte verandering ontstaat binnen een relatie waarin iemand zich gezien, gehoord en geaccepteerd voelt, vormt nog altijd een belangrijk basisuitgangspunt in mijn werk. Daarnaast spreekt zijn bescheidenheid me aan. Hij was niet bezig met het toepassen van een trucje, maar met het werkelijk ontmoeten van de ander. Die houding probeer ik ook in mijn eigen werk en in mijn lessen mee te nemen.

